2019 Recital Videos - Arlington

10am

  1. [MP] Dance Combo Age 5 & 6 Wednesday 4:30PM - 5:30PM : Spoonful of Sugar [Mary Poppins Video]
  2. [MP] Jr. Pre-School Combo Monday 4:00PM - 4:45PM : Supercalifragilisticexpialidocious [Mary Poppins Video]
  3. [MP] Jr. Pre-School Combo Wednesday 10:45AM - 11:30AM : Jolly Holiday [Mary Poppins Video]
  4. [MP] Pointe II Tuesday 4:30PM - 5:15PM : Stay Awake [Mary Poppins Video]
  5. [MP] Hip Hop I Friday 4:00PM - 5:00PM : Step In Time/1,2 Step [Mary Poppins Video]
  6. [MP] Dance Combo Age 6 & 7 Thursday 6:00PM - 7:30PM : Let's Go Fly a Kite [Mary Poppins Video]
  7. Tap V/VI Wednesday 7:00PM - 8:00PM : Call Me Maybe [Video]
  8. Sr. Pre-School Combo Monday 1:30PM - 2:30PM : Friendship Song [Video]
  9. Dance Combo Age 5 & 6 Friday 4:00PM - 5:00PM : Red Pants [Video]
  10. Hip Hop I Monday 4:45PM - 5:45PM : ABC [Video]
  11. Sr. Pre-School Combo Saturday 10:00AM - 11:00AM : Le Corsaire: Act I Variation Medora Pasha [Video]
  12. Contemporary Bonus Company : Brother [Video]
  13. Dance Combo Age 6 & 7 Thursday 6:00PM - 7:30PM : Bright Side of the Road [Video]
  14. Solo Waagner, Kristen : Masterpiece [Video]
  15. Dance Combo Age 6 & 7 Saturday 3:30PM - 5:00PM : I'll Stand By You [Video]
  16. Ballet III Friday 7:00PM - 8:30PM : Spanish Dance [Video]
  17. Solo McQuillan, Valentina : Kites and Children [Video]
  18. Jr. Pre-School Combo Tuesday 10:30AM - 11:15AM : Oh, the Thinks you can Think [Video]
  19. Solo Kreider, Katie : Blue Skies [Video]
  20. Jr/Sr Pre-School Combo Wednesday 3:45PM - 4:30PM : All the Little Raindrops [Video]
  21. Ballet IV Friday 6:00PM - 7:30PM : Killer Queen [Video]
  22. Solo Kovarovics, Kara (Jazz) : Lullaby of Broadway [Video]
  23. Duet Ibrahim, Emory and Overdahl, Jennifer : Once Upon a Time [Video]
  24. Solo Bidigare, Iris : I Won't Give Up [Video]
  25. Hip Hop and Tumble (Age 5-7) Saturday 9:30AM - 10:30AM : Clap Your Hands [Video]
  26. Junior Jazz Company Wednesday 5:15PM - 5:45PM : Work This Body [Video]
  27. Solo Hibshman, McKenzie : The Rose [Video]
  28. Hip Hop and Tumble (Age 5-7) Wednesday 5:00PM - 6:00PM : Do Your Own Thing [Video]
  29. Acro III Thursday 5:00PM - 6:00PM : Rise Up [Video]
  30. Dance Combo Age 6 & 7 Saturday 3:30PM - 5:00PM : Me And My Shadow [Video]
  31. Sr. Pre-School Combo Thursday 6:00PM - 7:00PM : Strangers Like Me [Video]
  32. Solo Bergesen, Katrin (Contemporary) : Every Breath [Video]
  33. Senior V Jazz Company Wednesday 9:00PM - 9:30PM : Its A Sign [Video]
  34. Solo Campbell, Alexandra : Hair [Video]
  35. Jr. Pre-School Combo Saturday 9:30AM - 10:15AM : I wan'na Be Like You [Video]
  36. Ballet I Monday 5:45PM - 6:45PM : The Lonely Goatherd [Video]
  37. Tap I Thursday 4:30PM - 5:30PM : I Got My Mind Set On You [Video]
  38. Solo Price, Grace : Open Hands [Video]
  39. Tap Adult Adv Beg/Int Tap Tuesday 9:30AM - 10:30AM : Dance to the Music [Video]
  40. Solo Price, Delaney : The Parisians [Video]
  41. Newbie Company : Against All Odds [Video]
  42. Jazz IV Monday 4:30PM - 5:30PM : Mama Says [Video]
  43. Finale [Video]

1pm

  1. [SS] Ballet II Thursday 7:30PM - 8:30PM : Stars & Stripes 1st Campaign [Stars and Stripes Video]
  2. [SS] Ballet III Wednesday 7:00PM - 8:30PM : Stars & Stripes 3rd Campaign [Stars and Stripes Video]
  3. [SS] Ballet IV Tuesday 5:15PM - 6:45PM : Stars & Stripes 4th Campaign [Stars and Stripes Video]
  4. [SS] Pointe III Tuesday 8:30PM - 9:15PM : Stars & Stripes 5th Campaign Coda [Stars and Stripes Video]
  5. Hip Hop III Wednesday 6:30PM - 7:30PM : Try Again [Video]
  6. Mini I Ballet Company Thursday 6:30PM - 7:00PM : We're Going to Be Friends [Video]
  7. Sr. Pre-School Combo Tuesday 2:00PM - 3:00PM : You Can Close Your Eyes [Video]
  8. Pointe I Tuesday 4:30PM - 5:15PM : These Boots Were Made for Walkin [Video]
  9. Duet Cohen, Abigail and Nathan : Rescue Me [Video]
  10. Lyrical III Company Wednesday 5:45PM - 6:30PM : I Believe [Video]
  11. Jazz V/VI Wednesday 8:00PM - 9:00PM : Forget You [Video]
  12. Solo Kaczmarek, Madeleine : Once More I Can See [Video]
  13. Solo Harris, Annika : Wild Horses [Video]
  14. Junior/ Senior Hip Hop Company Wednesday 7:30PM - 8:00PM : Janet Medley [Video]
  15. Solo Zhang, Sophie : In My Own Little Corner [Video]
  16. Acro III Saturday 2:30PM - 3:30PM : Heroes [Video]
  17. Acro II Thursday 8:00PM - 9:00PM : Fabulous [Video]
  18. Mini Tap Company Thursday 5:30PM - 6:00PM : Rockin Robin [Video]
  19. Ballet V/VI Wednesday 5:30PM-7:00PM, Friday 6:00PM-7:30PM : Wait [Video]
  20. Jazz III Wednesday 4:15PM - 5:15PM : One Fine Day [Video]
  21. Dance Combo Age 5 & 6 Saturday 11:00AM - 12:00PM : The Sharing Song [Video]
  22. Senior IV Jazz Company Monday 5:30PM - 6:00PM : It's Raining Men [Video]
  23. Jazz III Monday 7:45PM - 8:45PM : Paris Original [Video]
  24. Solo Dozier, Ella : Pizzicato Polka [Video]
  25. Solo Close, Leah : If They Could See Me Now [Video]
  26. Hip Hop and Tumble (Age 5-7) Saturday 1:30PM - 2:30PM : All Dressed In Love [Video]
  27. Solo Cohen, Nathan : I Like It [Video]
  28. Tap IV Thursday 7:00PM - 8:00PM : Royals [Video]
  29. Solo Zanon, Amelie : Safe and Sound [Video]
  30. Duet Shattuck, Marney and Harper : I Can't Do it Alone [Video]
  31. Solo Cohen, Abigail : Thou Swell [Video]
  32. Mini I Jazz Company Thursday 6:00PM - 6:30PM : Sea Cruise [Video]
  33. Ballet III Saturday 1:00PM - 2:30PM : Paint it Black [Video]
  34. Modern III Friday 5:00PM - 6:00PM : Winter Song [Video]
  35. Tap II Tuesday 7:00PM - 8:00PM : Groove is in the Heart [Video]
  36. Tap III Tuesday 7:00PM - 8:00PM : Are We In Love [Video]
  37. Dance Combo Age 5 & 6 Monday 6:45PM - 7:45PM : Oo Wee Walkie Talkie [Video]
  38. Solo Dvorak, Lily : Faster and Faster [Video]
  39. Ballet I Saturday 12:00PM - 1:00PM : Bluebird Pas de Deux [Video]
  40. Liturgical (Open Level) Tuesday 7:45PM - 8:30PM : Here I Am Lord [Video]
  41. Production Company Sunday 12:00PM - 1:00PM : Motown Medley [Video]
  42. Finale [Video]

4pm

  1. [LFMG] Ballet II Friday 5:00PM - 6:00PM : Lise and Friends [La Fille Mal Gardee Video]
  2. [LFMG] Jr and Sr Ballet Companies : Harvest Dance [La Fille Mal Gardee Video]
  3. [LFMG] Ballet II Monday 4:00PM - 5:00PM : Rainstorm Dance [La Fille Mal Gardee Video]
  4. [LFMG] Ballet I Tuesday 4:15PM - 5:15PM : Wedding Dance [La Fille Mal Gardee Video]
  5. [LFMG] Ballet II Saturday 12:00PM - 1:00PM : Finale [La Fille Mal Gardee Video]
  6. Tap (Adult Intermediate/Advanced) Thursday 8:00PM - 9:00PM : Sea Cruise [Video]
  7. Solo Schmidt, Katrina : Dog Days are Over [Video]
  8. Ballet I Friday 6:00PM - 7:00PM : The Way You Make Me Feel [Video]
  9. Lyrical V Company Tuesday 6:15PM - 7:00PM : I Miss Her [Video]
  10. Solo Thorsen, Blake : Power of a Dream [Video]
  11. Jazz II Tuesday 6:00PM - 7:00PM : New York, New York [Video]
  12. Tap & Jazz Combo Level I Saturday 10:30AM - 12:00PM : We Got the Beat [Video]
  13. Solo Ragsdale, Khory : Cry [Video]
  14. Ballet IV Saturday 3:30PM - 5:00PM : Gumption [Video]
  15. Dance Combo Age 5 & 6 Saturday 2:30PM - 3:30PM : Aint We Got Fun [Video]
  16. Jazz I Friday 5:00PM - 6:00PM : On Broadway [Video]
  17. Solo Divittorio, Alexandra : Coffee Song [Video]
  18. Mini II Ballet Company Monday 6:30PM - 7:00PM : You've got to be Carefully Taught [Video]
  19. Modern II Friday 4:00PM - 5:00PM : Lose Yourself [Video]
  20. Duet Chernigoff, Ann and Schmidt, Katrina : Valarie [Video]
  21. Musical Theater II/III Saturday 11:00AM - 12:00PM : You Can't Win [Video]
  22. Duet Hibshman, McKenzie and Kovarovics, Kara : Never Let Me Go [Video]
  23. Duet Selig, Kaitlyn and Heather : Rhythm is a Dancer [Video]
  24. Hip Hop I Tuesday 5:15PM - 6:15PM : Do Your Thing [Video]
  25. Solo Divittorio, Jaclyn : Morning Person [Video]
  26. Acro I Thursday 7:00PM - 8:00PM : The Incredibles Medley [Video]
  27. Modern I Thursday 4:00PM - 5:00PM : Raindrops Keep Fallin on my Head [Video]
  28. Hip Hop IV/V Wednesday 8:00PM - 9:00PM : Believer [See E-mail]
  29. Solo Chernigoff, Ann (Modern) : Shelter [Video]
  30. Jazz II Monday 5:00PM - 6:00PM : Willamania [Video]
  31. Jr/Sr Pre-School Combo Tuesday 5:15PM - 6:00PM : A Star is Born [Video]
  32. Hip Hop II Thursday 5:00PM - 6:00PM : You Can't Hide [Video]
  33. Lyrical IV Company Monday 6:00PM - 6:45PM : Before Your Love [Video]
  34. Musical Theater I Wednesday 6:00PM - 7:00PM : We're in the Money [Video]
  35. Sr. Pre-School Combo Saturday 2:30PM - 3:30PM : Coppelia: Act I Valse [Video]
  36. Solo Overdahl, Jennifer : Dirty Orchestra [Video]
  37. Junior/Senior Tap Company Tuesday 8:00PM - 8:30PM : Diamonds Are A Girls Best Friend [Video]
  38. Mini II Jazz Company Monday 6:00PM - 6:30PM : Sunny Side of the Street [Video]
  39. Tap (Teen/Adult Beginner) Monday 8:30PM - 9:30PM : Setting Sun [Video]
  40. Solo Knutson, Ingrid : The Chain [Video]
  41. Tap & Jazz Combo Level I Saturday 10:30AM - 12:00PM : Burning Love [Video]
  42. Solo Monroe, Samantha (Contemporary) : Breathe Me [Video]
  43. Solo Ibrahim, Emory : Fools Fall in Love [Video]
  44. Contemporary/Lyrical Open Level Saturday 1:30PM - 2:30PM : Wild Hearts Can't Be Broken [Video]
  45. Finale [Video]